Rynek systemów podłogowych obfituje w różnorodne rozwiązania. W zależności od upodobania i możliwości finansowych możemy się skusić na panele podłogowe, glazurę lub wykładziny dywanowe. Mimo to wielu inwestorów wciąż wybiera podłogi drewniane. Dlaczego?

Zalety podłogi drewnianej

podłogi drewniane
Parkiety przeżywają w ostatnim czasie prawdziwy renesans. Wszystko za sprawą ich zalet. Podłogi drewniane są rozwiązaniami charakteryzującymi się wysoką funkcjonalnością, z którą wiąże się m.in.:

  • trwałość podłogi,
  • odnawialność powierzchni,
  • właściwości izolacyjne podłogi,
  • właściwości zdrowotne.

Podłogi drewniane wykonane z desek z litego drewna są wyjątkowo odporne na uszkodzenia mechaniczne. W odróżnieniu od paneli podłogowych, charakteryzujących się konstrukcją warstwową nie odpryskują i nie łuszczą się. Są również bardziej odporne na ścieranie się. Dzięki temu podłoga pozostaje równa i estetyczna nawet przy intensywnym użytkowaniu. Ale to nie wszystko… Drewno lite można poddawać zabiegom renowacji – cyklinowania i lakierowania. Dzięki temu powierzchnia podłogi może być wielokrotnie odświeżana, za każdym razem dając efekt jak z fabryki. Poprzez cyklinowanie możemy nie tylko usunąć z podłogi wcześniejszą powłokę lakierniczą, ale również wyrównać powierzchnię desek i usunąć z niej trwałe zabrudzenia. Warto przy tym pamiętać, że bejcowanie podłogi oraz jej malowanie innymi środkami o dużej wsiąkliwości może spowodować trwałą zmianę koloru desek – farba zwyczajnie wniknie głęboko w strukturę materiału odbarwiając go na całej grubości.

Podłogi drewniane charakteryzują się również doskonałymi właściwościami izolacyjnymi. Ze względu na grubość i gęstość deski parkietowe nie przewodzą ciepła i dźwięków, dzięki czemu zapewniają ciepłe i ciche podłoże. W odróżnieniu od paneli drewnopodobnych, a także glazury podłoga z litego drewna jest ciepła w dotyku, co znacząco podnosi komfort użytkowania wnętrza. Lite drewno wykazuje również właściwości antystatyczne. Dzięki temu posadzka nie sprzyja powstawaniu alergenów.

Parkiety – godny pozazdroszczenia efekt wizualny

Podłogi drewniane są również wybierane ze względu na swoje walory estetyczne, wśród których można wskazać:

  • naturalny charakter,
  • uniwersalność,
  • ciepło.

Naturalny charakter i uniwersalność podłóg drewnianych sprawiają, że parkiety doskonale sprawdzają się we wszystkich wnętrzach. Mogą stanowić zarówno eleganckie uzupełnienie klasycznego stylu architektonicznego, jak i funkcjonalny dodatek do modernistycznego wnętrza. Podłoga z litego drewna to także idealne rozwiązanie dla miłośników stylu skandynawskiego.

Powszechnie uważa się, że podłogi drewniane są ciepłe. Nie chodzi tu jednak tylko i wyłącznie o aspekt izolacji termicznej, którą tworzą deski oddzielając nasze stopy do zimnej betonowej posadzki. Drewno jest również ciepłe pod względem wizualnym. Parkiety wprowadzają do wnętrz charakterystyczną atmosferę, domowe ciepło i przytulność. Dzięki temu doskonale sprawdzają się zarówno w pomieszczeniach dziennych, jak i sypialniach.