Planując remont kuchni szczególną uwagę zwracamy na wybór blatów kuchennych, które muszą być trwałe, a zarazem estetyczne. Zależy nam na materiałach, które będą odporne na:
- uszkodzenia mechaniczne,
- barwniki zawarte w produktach spożywczych,
- wodę i wilgoć.
Jednocześnie chcemy, żeby nasze blaty kuchenne cieszyły oko estetycznym wyglądem oraz czystością. Zależy nam na materiałach niewymagających, które łatwo utrzymać w czystości bez uciekania się do stosowania profesjonalnych środków czystości.
Blaty kuchenne na wymiar
Drewno to znany i ceniony materiał wykończeniowy. Służy do wyrobu schodów, parkietów, mebli, a także blatów roboczych. Jako materiał podatny na obróbkę drewno pozwala ukształtować blat kuchenny tak, aby idealnie pasował do naszych oczekiwań zarówno pod względem rozmiaru, jak i kształtu oraz grubości.
W ofercie blatów kuchennych na wymiar niezmiennie królują blaty drewniane lite. To ponadczasowe rozwiązanie aranżacyjne, które doskonale sprawdza się zarówno w klasycznych kuchniach, jak i pomieszczeniach nowoczesnych. Blaty lite wykonywane z wysokogatunkowego drewna wyróżniają się nie tylko podwyższoną odpornością na uszkodzenia, ale przede wszystkim niepowtarzalnym wzornictwem, dzięki któremu stanowią najlepszą ozdobę naszej kuchni.
Drewniane blaty do kompletu z podłogą
Bardziej śmiałe projekty aranżacji wnętrza zakładają instalację blatów kuchennych na wymiar z tego samego gatunku drewna, z którego w pomieszczeniu wcześniej wykonano parkiet. Jeśli dodać do tego lakierowane fronty meblowe w odważnych kolorach i ciekawe wykończenie ścian można uzyskać naprawdę interesujący efekt wizualny. Ale efekt wizualny w kuchni liczy się najmniej… Najważniejsza jest bowiem funkcjonalność oferowanych rozwiązań. Czy blaty drewniane spełnią oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników?
Blaty z litego drewna są bardzo trwałe, a ich powierzchnia jest odnawialna. Oznacza to, że po pewnym czasie użytkowania możemy jej przywrócić dawny blask. Blaty z litego drewna nie rozwarstwiają się pod wpływem działania wilgoci i nie odpryskują, kiedy upadnie na nie coś ciężkiego. Oczywiście drewno, jak każdy inny materiał rysuje się pod wpływem krojenia oraz wykonywania innych prac kuchennych, do wykonywania których zwyczajowo służy deska do krojenia.
Co oznacza odnawialność powierzchni?
W przypadku blatów kuchennych przywykliśmy, że porysowane i zmatowiałe poprzez intensywne użytkowanie powierzchnie nie nadają się do regeneracji. Blaty drewniane są inne. Wykonane z litego drewna blaty kuchenne możemy poddawać regeneracji, i to wielokrotnie – wszystko zależy od wyjściowej grubości blatu oraz specyfiki zabudowy kuchennej. Odnawialność powierzchni polega w tym przypadku na możliwości zeszlifowania wierzchniej warstwy blatu tak, aby powierzchnia robocza była równa, wolna od zadrapań i trwałych odbarwień. Proces ten przypomina cyklinowanie podłogi i przynosi dokładnie taki sam rezultat. Podobnie ja podłogi blaty drewniane mogą być również rekonstruowane, co znacząco przedłuża ich żywotność.