Moda na industrialne lofty sprawiła, że nieco odeszliśmy od tradycyjnych materiałów konstrukcyjno-budowlanych takich jak drewno, na rzecz stali, szkła i wysokogatunkowych tworzyw sztucznych. Mimo to schody drewniane cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem inwestorów, zarówno właścicieli domów jednorodzinnych, jak i zarządców różnorodnych obiektów użytkowych oraz usługowych.

O ich niesłabnącej popularności decyduje uniwersalność materiału konstrukcyjnego – z drewna możemy wykonać eleganckie schody wewnętrzne i trwałe schody zewnętrzne – trwałość, odnawialność powierzchni, doskonałe właściwości akustyczne i niepowtarzalny charakter. Odpowiednio zaprojektowane i dobrze wykonane schody drewniane są ozdobą każdego wnętrza.

Schody drewniane, schody na lata

schody drewniane
Schody drewniane to inwestycja na długie lata. Decyduje o tym zarówno ich koszt, jak i odnawialność powierzchni, dzięki czemu po latach intensywnego użytkowania możemy im przywrócić ich dawny blask. Ze schodami na lata wiąże się jednak pewien problem, ich konstrukcja musi być ponadczasowa i doskonale dopasowana do specyfiki wnętrza. W przeciwnym razie po pewnym czasie schody mogą się okazać staromodne i nieatrakcyjne, zwłaszcza jeśli przywykliśmy odnawiać wnętrza zgodnie z najnowszymi trendami aranżacyjnymi.

Drewniane schody w nowoczesnym wnętrzu

Drewno to bardzo uniwersalny materiał, który doskonale wygląda w połączeniu z innymi materiałami konstrukcyjnymi, takimi jak stal i szkło. Dzięki temu schody wewnętrzne, mimo iż zostały w większości wykonane z bardzo tradycyjnego materiału, prezentują się jako konstrukcja oryginalna i nowoczesna. Bardzo częstym zabiegiem aranżacyjnym w zakresie wykończenia schodów wewnętrznych są również drewniane stopnice montowane na konstrukcji betonowej. W tym konkretnym przypadku drewno ogrzewa beton – fizycznie i wizualnie – i sprawia, że schody są nie tylko przyjemniejsze dla oka, ale również bosej stopy. Bardzo ważną rolę w prezencji schodów odgrywa balustrada. Balustrada wykonana w całości z drewna to funkcjonalne, a zarazem trwałe rozwiązanie. Jeśli jednak chcemy wprowadzić do naszej przestrzeni nowoczesne materiały wykończeniowe, warto postawić na konstrukcję mieszaną. Drewniane schody doskonale prezentują się z balustradą metalową – zarówno minimalistyczną, jak i ozdobną – oraz przeszkleniami.

Drewniane schody zewnętrzne

Drewno przeżywa w ostatnim czasie prawdziwy renesans także w aplikacjach zewnętrznych. To doskonały materiał na schody zewnętrzne, których prawidłowa impregnacja zapewnia estetykę i komfort użytkowania przez wiele lat. W odróżnieniu od schodów wewnętrznych wykonanych z drewna, schody zewnętrzne wymagają więcej troski i regularnego malowania. Nie jest to więc rozwiązanie bezobsługowe. Bezobsługową alternatywą dla drewnianych schodów zewnętrznych są natomiast schody wykonane z desek kompozytowych. Deski kompozytowe charakteryzują się innymi właściwościami fizycznymi, wizualnie jednak do złudzenia przypominają prawdziwe drewno.