Jedną z wielu zalet podłóg drewnianych jest odnawialność powierzchni, którą możemy doprowadzić do stanu fabrycznego bez konieczności kładzenia nowych klepek. Służy do tego cyklinowanie parkietu.
Cyklinowanie podłogi, co to takiego?
Cyklinowanie to metoda renowacji powierzchni drewnianych poprzez ich szlifowanie. Służy do tego specjalne urządzenie – cykliniarka – wyposażone w powierzchnię cierną, na którą nakłada się papiery ścierne o różnej gramaturze. Cyklinowanie podłogi to proces, który najczęściej przebiega w kilku etapach, wszystko zależy od stopnia uszkodzenia powierzchni podłogi oraz tego, czy była ona wcześniej zabezpieczona powłoką lakierniczą.
Co do zasady podczas cyklinowania parkietu staramy się zetrzeć jak najmniejszą ilość drewna. Między innymi dlatego do cyklinowania wykorzystuje się papier ścierny o różnej gramaturze – do gruboziarnistego, po bardzo drobny. Rolą tego ostatniego jest wypolerowanie powierzchni tak, aby nie pozostały na niej żadne rysy i zagłębienia.
Czy cyklinowanie sprawdza się w przypadku bardzo zniszczonych powierzchni?
Im bardziej zniszczona powierzchnia, im głębsze zarysowania tym więcej drewna trzeba zeszlifować, żeby uzyskać dobry efekt wizualny cyklinowania. W niektórych przypadkach, kiedy podłoga jest naprawdę zniszczona może się okazać, że głębokie zarysowania oraz inne ubytki w drewnie pozostaną wyczuwalne. Wypełnia się je wówczas specjalną substancją przygotowaną na bazie żywicy i pyłu powstałego po wcześniejszym szlifowaniu. Tak przygotowaną podłogę poleruje się maszyną wolnoobrotową, co pozwala wygładzić powierzchnię. Oczywiście, miejsca napraw pozostają widoczne, jednak podłoga zachowuje swoje właściwości i posłuży jeszcze przez długi czas. Szczególnie, jeśli powierzchnię świeżo wycyklinowanego parkietu zabezpieczymy powłoką lakierniczą. Kiedyś stosowało się przede wszystkim lakiery na tzw. wysoki połysk. Dzisiaj do zabezpieczania podłóg drewnianych można wybrać także lakiery matowe lub inne środki, które impregnują drewno nie pozostawiając na jego powierzchni wyraźnego wykończenia.
Cyklinowanie podłogi malowanej
Planując cyklinowanie podłogi malowanej warto pamiętać o tym, że niektóre farby wnikają głęboko w strukturę drewna, w konsekwencji czego mogą zmienić kolor desek nawet na całej ich grubości. Wówczas cyklinowanie podłogi pomoże nam poprawić stan powierzchni, ale nie wpłynie na kolor desek, choć po cyklinowaniu może się okazać, że kolor jest nierównomierny i podłoga będzie wymagała ponownego pomalowania. Nieco inaczej zachowa się podłoga pomalowana środkiem tworzącym warstwę koloru wyłącznie na powierzchni drewna. Podczas cyklinowania stara powłoka malarska zostanie zeszlifowana wraz z wierzchnią warstwą desek, a podłoga znowu przybierze kolor naturalnego drewna.
Cyklinowanie podłogi wydaje się zadaniem stosunkowo prostym. Jeśli jednak nigdy wcześniej tego nie robiliśmy, warto skorzystać z pomocy specjalisty. Wówczas będziemy mieli pewność, że cały zabieg zostanie wykonany prawidłowo.