Listwy przypodłogowe to niezwykle istotny element aranżacji wnętrza. Warto jednak pamiętać o tym, że estetyczny wygląd to nie jedyne zadanie, jakie powinny spełniać dobre listwy przypodłogowe. Ich główną rolą jest zabezpieczanie systemu podłogowego przed uszkodzeniami, a zarazem zapobieganie nadmiernemu kurzeniu się znajdującej się pod podłogą wylewki – wylewka ma tendencje do kurzenia się, co może powodować nadmierne osadzanie się kurzu na panelach czy parkiecie. Listwy przypodłogowe odpowiadają również za ochronę ścian przed zabrudzeniami. Na co więc zwrócić uwagę wybierając listwy przypodłogowe do domu lub biura?
Kolor, materiał, kształt – przygotuj się na podjęcie co najmniej kilku decyzji
Wybierając listwy przypodłogowe musimy podjąć całą masę decyzji, które będą skutkowały określonym efektem estetycznym… W całym tym szaleństwie warto dodatkowo pamiętać o aspekcie użytkowym. Od czego zacząć? Systemy listewek przypodłogowych są dostępne w różnych wariantach – listwy drewniane, listwy MDF, listwy plastikowe, cokoliki winylowe i wiele innych. Wybór materiału najlepiej uzależnić od typu podłogi, choć – jak pokazują niektóre aranżacje – zestawianie z sobą różnych materiałów wykończeniowych może przynosić zaskakująco dobre rezultaty. Warto również wziąć pod uwagę szerokość listwy. Dotyczy to zarówno tego, jak bardzo listwa nachodzi na podłogę oraz tego jak bardzo będzie widoczna na ścianie. Standardowo listwy przypodłogowe maskują bardzo wąski pas podłogi (ok. 3 cm), za to stosunkowo bardziej wychodzą na ścianę (ok. 6-7 cm), przy czym rozmiary te mogą się różnić w zależności od wybranego materiału. Listwy wykonane z drewna oferują pod tym względem znacznie większą różnorodność niż listwy z tworzyw sztucznych. Ostatnim istotnym elementem decydującym o satysfakcjonującym rezultacie jest dobór koloru. A tu szkół jest kilka. Dwie podstawowe mówią o tym, żeby listwy były w kolorze podłogi (lub najbardziej zbliżonym jak to możliwe) lub kontrastowały z podłogą. W tym drugim przypadku do jasnej podłogi dobieramy ciemne listwy i odwrotnie. Trzecia, również bardzo popularna szkoła doboru listew przypodłogowych mówi o tym, że powinny one korespondować z ościeżnicami drzwi wewnętrznych. Oczywiście i od tych zasad istnieje mnóstwo odstępstw, a zabawa kolorem i deseniem może przynieść ciekawe efekty, które ożywią wnętrze i podkreślą jego unikalny charakter.
Montaż samodzielny czy profesjonalny?
W teorii montaż listwy przypodłogowej nie powinien nastręczać zbyt wielu trudności. W praktyce bywa różnie, dlatego jeśli nie mamy wcześniejszych doświadczeń z docinaniem i mocowaniem listew przypodłogowych warto w tym zakresie zdać się na profesjonalną pomoc.